Koridor Halısı

Filtreleri göster

687 sonuçtan 1-60 arası gösteriliyor

687 sonuçtan 1-60 arası gösteriliyor

Koridor halısı, evimizde dikkate değer bir alanı yaratmak için bize fırsat sunan bir konumda olmasından dolayı, halı seçiminde en dikkat etmemiz gereken yerlerin başında gelmektedir.Herhangi bir odanız için halı seçimi yapmadan önce halı ve kilim sanatı hakkında kültürümüzden gelen bir tarihin izlerini biraz bilmeniz daha sağlıklı bir karar vermenizi sağlayacaktır.
Halı ve kilim, kültürümüzün genel olarak çok büyük bir parçası haline gelmiş Anadolu’nun tarihçesinde dokumacılık sanatı ürünlerindendir. Hayvan postlarını örnek alarak yaptıkları desenler zamanla Türk halı motifinin daha da belirginleşip yüzlerce motifin oluşmasını sağlamıştır.

Orta Asya’dan çıkan halı dokuma sanatı adım adım Anadolu sahasına gelerek Türklerin ana kültür ürünlerinden biri olmuştur. Osmanlı ve Selçuklu zamanından günümüze gelen halı sanatından elde ettiğimiz verilere bakıcak olursak renk ahengi, motif zenginliği, el işçiliği gibi konular Türkler’ de halı ve kilim sanatının ne kadar geliştiğini göstermektedir.

Günümüze kadar gelen bu halı sanatı, artık el işçiliği kadar dikkate değer şeyler olmasa da evimizin en temel eşyalarından biridir. Günümüzde sadece süs eşyası olarak değil, hem temizliği kolaylaştırması, hem sanatsal açıdan hem de dekoratif açıdan kullanımı mümkündür.

Koridor Halısı Modelleri Nasıl Olmalı?

Koridor halısı seçiminde evinizin bir çok farklı özelligini dikkate alarak seçim yapmanız gerekmektedir.

  • Hem ev sahibinin zevkini yansıtmalı hem de, misafirlerinizin hoşuna gitmelidir.
  • Dekorasyon tarzınıza göre yuvarlak yada oval koridor halısı seçebilirsiniz.
  • Uzun Koridor halısı seçerken koridorunuzun duvarının rengi, uzunlugu ve genişliği, güneş ışığı alıp almamasına göre bir çok farklı duruma göre seçim yapmanız gerekmektedir.
  • Daha çok uzun, dar ve karanlık koridorlarda halı seçimi daha zor olmaktadır. İlk başta koridor halısı seçerken geleneksel halı modellerine mi yoksa modern koridor halısı çeşitlerinden mi seçim yapacağınıza karar vermelisiniz. Dar bir koridora sahipseniz enine çizgileri olan, zebra modellerden oluşan halı çeşitlerine bir göz atabilirsiniz.
  • Koridor halısı seçiminde renk uyumuna ciddi bir özen göstermelisiniz. Parke ve zemininizin renk tonuna göre genellikle açık renkli bir tonda halı seçimi yapmanız ilk göze çarpan yer olan koridorunuzun daha da dikkat çekici halde görünmesini sağlayabilirsiniz.
  • Açık renkli desenli halılar, uzun ve dar olan koridorunuza göre yatay veya çizgisel desenler seçebilirsiniz.

Hangi Renk Olmalı?

Koridor halısı seçiminde renk olarak çok farklı modeller olmasına ragmen yeni ev iç mimarisi ve modern halı teknolojisi dikkate alınarak genel anlamda dikkat etmeniz gereken birkaç ipucu bulunmaktadır. Koridorunuz loş bir ışığa sahipse açık renk halılar, zemininiz koyu renk ile kaplıysa da açık renk halılar kullanabilirsiniz.

Aydınlık ve ferah bir koridorunuz var ise tam tersi biraz daha kapalı tonlarda bir halı seçimi yapabilirsiniz. Desen seçiminde ise kişisel zevkinize göre modern veyahut gelenekselleşmiş eski tip halı desenlerinden seçebilirsiniz.

Bakımı Nasıl Olmalı?

Koridor halıları, Salon Halıları gibi uzun süre kullanıma uygun olacak şekilde tasarlanmışlardır. İyi bir bakım ile halılarınızın ömrünü çok daha uzatabilirsiniz. Halının genel olarak iki düşmanı vardır. Güve ve rutubettir. İlk düşmanımız olan güve halıyı sık sık havalandırmak, bir süre güneşte açık bir şekilde bırakmak suretiyle önlenebilmektedir.

Halının uzun süre dürülüp saklanmasına da güve oluşumunu tetiklemektedir. Bu tetiklenmeyi engellemek için ise halının arasına naftalin serperek ve arada bir açıp havalandırmak suretiyle engel olabiliriz. Evimizde hali hazırda kullandığımız halılarımızda güve tehlikesi ise bulunmamaktadır.

Koridor halılarında en sık rastlanan bakımsızlık durumu ise rutubettir. Rutubet zamanla halının iplerinin çürümesine neden olmaktadır. Rutubet ile mücadelede en önemlisi bol bol havalandırmaktır. Halının kirlendikçe, rutubetli gözüktükçe profesyonellerce temizlenip bakımının yapılması oldukça önemli bir noktadır.
Koridor halılarınızın en çok eskiyen yerleri, kapı taraflarına gelen kenarlar, duvar taraflarına gelen kenarlar ve halının tam ortasıdır. Bu durumlarda halının kırışmaması, düzenli olarak düzgünleştirilmesi gerekmektedir.
Havalandırılmayan halılarda bir süre sonra renk kaybının olması normal olarak görülmelidir. Tozların etkisi zamanla rengin solmasına, hatta canlı renklerin tamamen kaybedilmesini sağlayabilir. Sıcak sabunlu su ve halınızın kıl durumuna göre seçeceğiniz bir yumuşak veya sert uçlu fırça ile bol bol temizlemeniz gerekmektedir.